You are here

Pravidla 2021

Pravidla pro Cyklotrek - podzim 2021

Kvůli možným opatřením proti COVID-19 bude letošní Cyklotrek probíhat obdobně jako Cyklotrek v roce 2020, tj. bude "bezkontaktní". Znáte-li Cyklotrek z minulých let, prosím čtěte pozorně, abyste se pak na místě nedivili, že je něco špatně/jinak :-)

Co je Cyklotrek?

Cyklotrek je cykloturistická akce pro všechny příznivce kol a přírody, na své si přijdou rekreační cyklisté i závodníci. Jedná se o soutěž malých skupin (týmů), přičemž skupinu může tvořit i pouhý jeden účastník.

Jak zhruba Cyklotrek probíhá?

Snímek obrazovkyPro absolvování letošního Cyklotreku je nezbytné mít k dispozici zařízení s Androidem 6.0 nebo novějším vybavené fotoaparátem s možností odeslat výsledky přes internet (mobilní data nebo WiFi) a na něm nainstalovanou naši mobilní aplikaci. Bohužel nelze použít iPhone. Pro instalaci aplikace a práci s ní je k dispozici tento návod; hlavní body jsou: nainstalovat aplikaci Cyklotrek, do ní sejmout velký konfigurační QR kód, který vaše skupina obdrží e-mailem několik dní před startem, a pak na startu, na stanovištích a v cíli vždy sejmout příslušný QR kód, abychom věděli, že jste stanoviště navštívili. Pokud máte obavy, zda Vy sami nebo Váš chytrý telefon vše zvládnete, můžete si s předstihem aplikaci a QR kódy vyzkoušet v pohodlí domova na těchto testovacích podkladech. Vyzkoušení doporučujeme všem, protože když na startu zjistíte, že "ta aplikace na mém telefonu nějak nefunguje", bude už pozdě řešit, co s tím...

Připraveno je 30 stanovišť na zajímavých místech Kokořínska. Na každém stanovišti je ukrytý QR kód, zpravidla na samolepce velikosti 3 x 4 cm. K nalezení QR kódu slouží zadaný orientační bod (např. "památná lípa", "rozcestník" apod.), azimut (např. 230°), vzdálenost, ve které je třeba hledat (např. 17 m), a popis (např. "patník"). Podle náročnosti mají stanoviště různou bodovou hodnotu. Prémiové body je pak možné získat např. za navštívení všech vrcholů, studánek apod.

Vypsány jsou kategorie Chrti a Romantici.

Chrti chtějí zvítězit, takže se Kokořínskem pohybují zpravidla závodním tempem. V kategorii chrtů vyhlašujeme pořadí podle počtu získaných bodů. V této kategorii elektrokola nejsou povolena.

Romantici se budou především kochat; mimoděk posbírají nějaké ty body za navštívená stanoviště, naše akce je pro ně ale především inspirací na zajímavý výlet, během kterého stihnou tu oběd, tam rozhlednu apod. V této kategorii sice také spočítáme každé skupině body a pořadí, ale umístění na pomyslných stupních vítězů zde není hlavní motivací k účasti. V této kategorii jsou povolena elektrokola.

Pravidla jsou pro obě kategorie stejná. Cílem je získat co nejvíce bodů. Každá skupina si sama určí, která stanoviště a v jakém pořadí navštíví, je proto důležité si podle mapy dobře vybrat trasu s ohledem na terén, sjízdnost cest, občerstvovací zařízení... Skupina se nesmí během akce rozdělit, ale hlídání kol či čekání na pomalejší je možné. Doporučujeme mít svoji (cyklo)turistickou mapu, protože naše malé mapky se stanovišti nejsou dost podrobné a mnohdy ani aktuální.
Mozkové závity bude možné procvičit při luštění šifry, která skrývá jedno ze stanovišť.

Start a cíl

Letošní Cyklotrek je možné absolvovat kdykoli od soboty 18. září 2021 00:00 hod. do úterý 28. září 2021 23:59 hod., tj. den i čas startu si můžete vybrat sami s ohledem na počasí, jiné svoje plány apod. Pouze v sobotu 18. září 2021 od 8:00 do 10:00 hod. bude na startu přítomen někdo z organizátorů a bude možné od něj získat vytištěnou mapu a seznam stanovišť, pokud si vaše skupina tištěné podklady objednala při vyplňování přihlášky; po celý zbytek akce na startu ani v cíli nikoho z organizátorů pravděpodobně nenajdete. Pro všechny účastníky budou mapy a seznamy stanovišť k dispozici na webových stránkách ve formátu PDF několik dní před Cyklotrekem, takže si je můžete s předstihem stáhnout, prostudovat, vytisknout, naplánovat trasu... Budete-li startovat jindy než 18. září mezi 8:00 a 10:00 hod., musíte si podklady sami dovézt vytištěné s sebou (nebo je mít v mobilním zařízení, ale vzhledem k velikosti displeje to je vyloženě nouzová varianta).

Start je individuální, tj. jakmile jste na místě startu a cítíte se připraveni, sejmete QR kód startu/cíle, začne vám běžet čas a můžete vyrazit na trasu, kterou jste si předem naplánovali. Na každém stanovišti sejmete QR kód, doporučujeme zkontrolovat v aplikaci, že se stanoviště označilo jako navštívené. Na absolvování Cyklotreku máte 8 hodin času, přičemž stopky se zastaví sejmutím QR kódu v cíli (je to ten samý kód jako na startu). Opozdilcům, kteří dorazí do cíle se zpožděním, za každé započaté dvě minuty zpoždění odečteme 1 bod., a velké opozdilce, kteří dorazí 30 a více minut po konci akce, už nezařazujeme do vyhodnocení.

V cíli letos nikoho z organizátorů nenajdete, nebude tam ani občerstvení apod. Celkové vyhodnocení uděláme až 29. září, výsledky zveřejníme na webu a rozešleme pamětní listy.

Co s sebou?

Trekové nebo horské kolo, přilbu, náhradní duši či lepení, základní nářadí. S ohledem na počasí rozumné oblečení, je vhodné přibalit větrovku a pláštěnku. Svačina a pití s sebou zajistí vaše přežití i v odlehlých končinách. Není od věci mít s sebou baterku, tužku, možná i ručník. Pro určení azimutu se hodí buzola nebo dobrý odhad; doporučujeme sehnat vlastní buzolu, letos není možné zapůjčení buzoly od organizátorů. Na některých stanovištích bude třeba od kol jít ještě kus cesty pěšky, takže se může hodit zámek na kolo (nebo někoho ze skupiny nechat kola hlídat). GPS není zakázáno, po akci můžete na web nahrát svoji trasu.

Jak se přihlásit?

Přihláška je povinná, najdete ji na internetu na adrese www.cyklotrek.cz/prihlaska (přihlašování je již v provozu). Počet účastníků je omezen na 400, přednost mají dříve přihlášení. Přihlašuje se celá skupina najednou. Celý postup vypadá takto:

  1. Na webu vyplníte přihlášku a odešlete ji. Obratem vám rezervujeme místa ve startovní listině a přidělíme číslo skupiny. E-mailem vám zašleme potvrzení a přidáme i pokyny k platbě pro případ, že naše úsilí chcete podpořit zaplacením dobrovolného startovného.
  2. Několik dní před akcí vám zašleme souhlas s podmínkami ("reverz") a velký konfigurační QR kód. Tento QR kód je třeba sejmout naší aplikací, aby pak bylo možné snímat jednotlivá stanoviště.

Startovné

Startovné je dobrovolné; za podporu budeme rádi, ale vzhledem k tomu, že letos nebudeme chystat občerstvení ani ceny, zúčastnit se můžete i zdarma.